Beata Mendrek

Członek ZPAF

 

 

Tekst do wystawy DYPLOMY FOTOEDUKACJI 2020-2021


Na początku zainteresowanie. Ciekawość, jak to zrobić, żeby było dobrze. Poprawnie. Efektownie. Jak wykorzystać to, co daje współczesna technika: aparat najnowszej generacji, dodatkowy sprzęt, filtry, piloty, statywy, nowoczesne światła…
Z czasem, jak to w szkole, pojawiają się nowe informacje, nowe wiadomości, odpowiedzi na pytania: co i jak? Historia fotografii, techniki, teorie. Urządzenia, programy, kompozycje. Nowe – stare rozwiązania.
W końcu przychodzi czas na indywidualne spojrzenie, fotografię emocjonalną, z ważną treścią
i przekazem. Z osobistymi przemyśleniami, fascynacjami, pomysłami, intencjami. Fotografię uczuciową, wspomnieniową, estetyczną. Wreszcie uporządkowaną, zamkniętą w cyklu, opracowaną, gotową. Gotową do szerokiej prezentacji, publicznej oceny, opinii odbiorców, gotową do dyskusji z oglądającym.


Dyplom. Spójna wypowiedź, kompletna, dokładna.
Najlepsze Dyplomy FOTOEDUKACJI 2020 – 2021 to zbiór indywidualnych opowieści.
Opowieści bardzo osobistych, wspomnień rodzinnych, symboli. O przedmiotach kryjących pamięć po tych, których już dziś z nami nie ma. Historie intymne, mówiące o życiu wewnętrznym, o tęsknotach, pragnieniach, obawach, strachach, fobiach. O uczuciach ukrytych pod warstwą nagiej skóry, w przymkniętych oczach, w zaciśniętej dłoni.
Historie codzienne, pełne uśmiechu i poznawania świata, ale też nierzadko pełne dziecięcych łez, strachu przed nieznanym.
Kolejne wędrówki ulicami tajemnicy, wśród cieni, świateł i mgieł. Ulicami pełnymi kształtów, geometrii i wzorów. Wystarczy tylko dobrze rozejrzeć się wokół.
Wreszcie opowieści filmowe, baśniowe, poetyckie. Pełne przestrzeni, kolorów i nastroju. Ciszy, nostalgii lub ciepła. Plastyczne, malarskie, ilustracyjne, ale nie pozbawione treści, tylko oryginalnie wzbogacone formą.


Dyplom - zamknięcie? Raczej podsumowanie etapu, początek nowej fotograficznej drogi absolwentów Szkoły, dla których słowo „szkoła” to nie tylko kolejny etap w życiu, który trzeba zaliczyć. Ludzi ciekawych, wrażliwych i pełnych pasji, dla których, mam nadzieję, coś się zaczyna…


Jesteśmy przekonani, że nasze drogi nie spotykają się po raz ostatni, a ta wystawa to tylko ważny "przystanek". Zatem, do rychłego zobaczenia:

                                                               Beata Mendrek, Antoni Kreis – kuratorzy wystawy.

 

Beata Mendrek, ZPAF

 

<<<wstecz